Το online περιοδικό για την Κεφαλονιά
16/11/2008

Με μεγάλη ανατροπή το 5 στα 6 για τον Α.Σ.Κ.

Καρδιοχτύπησε τους οπαδούς του, έφτασε να χάνει με περισσότερους από 27 πόντους κοντά στο ημίχρονο, όμως κατάφερε τελικά να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να κερδίσει την ομάδα της Αγίας Παρασκευής στην παράταση. Η φετεινή ομάδα του Α.Σ.Κ. για ακόμα μια φορά φανέρωσε ότι διαθέτει δύο πρόσωπα. Ένα μέτριο στην αρχή και ένα παθιασμένο στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αιφνιδίασε και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε την αίσθηση ότι αυτό που παρακολουθούσαμε θα ήταν μια μεγάλη συντριβή για την τοπική ομάδα, απέναντι μάλιστα σε περίπου 800 άτομα που είχαν κατακλείσει τις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου Αργοστολίου. Οι παίχτες των φιλοξενουμένων σκόραρας συνέχεια από τη γραμμή των 3 πόντων σε έναν απίστευτο καταιγισμό, χωρίς αντίπαλο. Περισσότερα από 10 τρίποντα και 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν την εικόνα μιας σοβαρής ομάδας απέναντι σε ένα νωχελικό αντίπαλο που δεν ήξερε τι ήθελε.

Η έναρξη του δετέρου ημιχρόνου παρέπεμπε σε τυπκή διαδικασία, μέχρι που οι παίχτες μας αποφάσισαν να δικαιώσουν αυτούς που τους επέλεξαν και πιστεύουν σε μια μεγάλη πορεία στην κατηγορία. Με σκληρή άμυνα από το πρώτο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου φανέρωσαν ότι θα παλέψουν ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι. Κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά σε λιγότερους από 20 πόντους και συνέχιζαν για ένα ακόμα σκαλοπάτι.

Η αντίπαλη ομάδα αιφνιδιασμένη από την αγωνιστικότητα των παικτών του Α.Σ.Κ. είχε να αντιμετωπίσει και το φίλαθλο κοινό της Κεφαλονιάς που άρχισε να πιστεύει στη μεγάλη ανατροπή και να ξυπνάει. Η μεγάλη αντεπίθεση είχε αρχίσει και το κλειστό είχε μετατραπεί σε μια καυτή ατμόσφαιρα με τους οπαδούς της ομάδας μας να επδοκιμάζουν τους διψασμένους για μια ακόμα νίκη και μαχητικούς παίχτες της ομάδας μας. Χαρακτηρστικό αποτελεί ότι κάτω από τις αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Α.Σ.Κ. στο δεύτερο ημίχρονο η αστοχία των παιχτών της Αγίας Παρασκευής ήταν εντυπωσιακή, ακόμα και στις ελεύθερες βολές που για ώρα εύρισκαν σίδερο. Το 3ο δεκάλεπτο έλειξε με διακοπή ρεύματος για λίγα λεπτά, ένα γεγονός που επηρέασε την αγωνιστικότητα των ομάδων και έδωσε ένα μικρό περιθώριο στην φιλοξενούμενη ομάδα να ηρεμίσει από τον κατεγισμό που δεχόταν.

Το 4ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Α.Σ.Κ. αρκετά κοντά, με μόλις 9 πόντους διαφορά. Με αρκετές διακιμάνσεις, αλλά και με τη βοήθεια της εξέδρας η απόσταση διανύθηκε και ο Α.Σ.Κ. πλησίασε στους 3 πόντους. Μια μικρή ανάκαμψη των φιλοξενουμένων οδήγησε τη διαφορά ξανά στους 9 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος, όταν και όλα έδειχναν ότι θα χαθούν. Όμως η ψυχή των παιχτών οδήγησε την ομάδα στο 80 – 80 και την ισοπαλία 7 δεπτερόλεπτα πριν τη λήξη. Και μάλιστα η νίκη θα ερχόταν ακόμα πιο νωρίς, αν δεν αστοχούσε για ελάχιστα σε σουτ από τη σέντρα παίκτης του Α.Σ.Κ.

Η παράταση χαρακτηρίστηκε από τις εναλλαγές στο σκόρ, όμως η μεγάλη ανατροπή έπρεπε να ολοκληρωθεί. Έτσι, το 89 – 87 σαν τελικό σκορ δε μπορούσε παρά να δίνει το ροζ φύλλο στην τοπική ομάδα, που απέδειξε ότι όταν θέλει μπορεί να πραγματοποιήσει μεγάλες ανατροπές ακόμα και απέναντι σε ιδιαίτερα ισχυρούς αντιπάλους και να αποτελέσει φόβητρο για σπουδαίες ομάδες της κατηγορίας της.

Η καρδιά και η ψηχή των παικτών, μαζί με τις αναμφισβήτητες ικανότητες που έχουν ανοίγει τη διάθεση για κάτι ακόμα καλύτερο, για μια ομάδα που φιγουράρει πλέον στις 3 πρώτες τις κατηγορίας, μετά από 5 νίκες σε 6 αγώνες. Το «κλειστό» είναι πλεόν μια μεγάλη έδρα, δύσκολη για τον καθένα που θέλει να περάσει από αυτήν και η ομάδα που πλέον πρέπει να στηριχθεί από όλους μας μπορεί να αποτελέσει έναν άξιο εκπρόσωπο τπυ νησιού μας στο αθλητικό στεραίωμα.