Το online περιοδικό για την Κεφαλονιά
26/03/2008

Απλά...ανώτερος!, Ρεπορτ. Φ.Τσιλιμιδός

Σίγουρα, το ματς ανάμεσα στον Α.Σ. «Κεφαλονιά» ALKAT ήταν ένα από τα… σημειωμένα στο μπλοκάκι του Μάκη Γιατρά και των παραγόντων της ομάδας μας, με το επονομαζόμενο «τικ», δηλαδή ως ένα ακόμη κερδισμένο ματς στη φετινή «κούρσα» των «νεοφώτιστων» στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Απλά, έπρεπε αυτό οι «κίτρινοι» να το αποδείξουν και μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όπως κι έγινε με το τελικό 80-61, στον προτελευταίο αγώνα της ομάδας μας μπροστά στο κοινό της, για φέτος. Η νεανική ομάδα της Ένωσης Αθλοπαιδειών Πατρών (η γνωστή μας Ε.Α.Π.) μπορεί να μην κατάφερε ν’ αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, αυτό, όμως, δεν παύει να σημαίνει πως δεν έδειξαν αρκετά σημάδια «γνώσης» του μπάσκετ, αφήνοντας καλές εντυπώσεις και υποσχέσεις, για το μέλλον.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Α.Σ.Κ., μετά από ένα αγχωτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν αρκετές φορές μέσα στη ρακέτα οι φιλοξενούμενοι (αντισταθμίζοντας έτσι τις όποιες επιτυχημένες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων), κατάφεραν να επιβάλλουν το (γρήγορο) ρυθμό τους και με μπροστάρη το Μαυραγάνη, που από νωρίς είχε… φορτώσει με διψήφιο πόντων το αντίπαλο καλάθι, άρχισαν να «χτίζουν» μια διαφορά, που κάποια στιγμή έφτασε και στους +30π. (76-46) εξασφαλίζοντας από νωρίς στην ομάδα μας το Ροζ Φύλλο Αγώνος.

Όπως είναι φυσικό, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, επέτρεψε στους δύο προπονητές να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και πρόσωπα, κάτι που αναμένεται να δούμε και στα υπόλοιπα παιχνίδια της φετινής περιόδου.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το εύστοχο τρίποντο του Γιώργου Αντωνάτου στο 3ου δεκάλεπτο (στο τέλος της επίθεσης), αλλά και το γεγονός πως ο Συγγούρης, που αγωνίστηκε σε όλο το 4ο δεκάλεπτο, κατάφερε να… αποβληθεί, μέσα σε διάστημα 8,5 περίπου λεπτών, με 5 φάουλ, προκαλώντας την απορία ακόμη και του ίδιου του παίκτη του Α.Σ.Κ.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι δύο Διαιτητές της αναμέτρησης, οι κ.κ. Νικολόπουλος και Κρεσταινίτης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-18, 23-14, 21-12 & 18-17.

Α.Σ. «Κεφαλονιά» ALKAT (Γιατράς): Ντιμπ 8 (1), Κουμανιώτης 2, Πατέλης 8, Μαυραγάνης 23 (2), Νικολόπουλος 18, Παπαδάτος 8, Τριανταφυλλόπουλος 8 (2), Αντωνάτος 5 (1).

Ε.Α. Πατρών (Κωστόπουλος): Ακτύπης-Γούνες 5, Πραπίγκας 8, Λυκούδης 16 (2), Τσεκλένης 3, Γιαννουνάκης 2, Οτουντζίδης, Γκόβας 17 (2), Μπιλιάνης, Κοσμάς, Μοσχοβάκης 10 (2).

- Επόμενος αγώνας του Α.Σ.Κ., την ερχόμενη Κυριακή, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 1ου Νοτίου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Πειραϊκό.

ΠΗΓΗ:ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:Φ.ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ