Το online περιοδικό για την Κεφαλονιά
14/03/2008

Φ.Τσιλιμιδός:'''Πω,πω μια Λειβαθώ!''

«…Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο», λέει η λαϊκή ρήση κι αυτό ταιριάζει «γάντι» στην περίπτωση της Λειβαθούς, η οποία ήθελε τη νίκη-εξιλέωση για το 5-0 του Α’ γύρου στο Πεταλίδι. Το συγκρότημα του Θόδωρου Βουκελάτου μπήκε φουριόζο από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, κατάφερε να προηγηθεί νωρίς-νωρίς στο σκορ και να «διαλύσει» κάθε αμυντικό σύστημα του Σπ. Τσίκινη.

Έχοντας, το κυριότερο, όρεξη για μπάλα, οι «ροσονέρι» επικράτησαν με σκορ 5-1 του Απόλλωνα Πεταλιδίου, διατηρώντας «ζωντανές» τις όποιες ελπίδες για παραμονή στην Κατηγορία, και ταυτόχρονα ρίχνοντας στο «καναβάτσο» τον αντίπαλό τους, που μετά την επιβλητική νίκη του Τέλου Αγρας επί της Σπάρτης, οι Μεσσήνιοι είδαν τη «ζώνη» του υποβιβασμού ν’ απομακρύνεται, προς το χειρότερο βέβαια.

Θέλοντας να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αδράνεια, την αστάθεια και γενικά την… απουσία των φιλοξενούμενων από το «πνεύμα» του αγώνα, και με ηγέτες τους Πιπινίκα και Μαρίνη, που είχαν μεγάλα κέφια, προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο, πέτυχαν άλλα δύο στο Β’ μέρος, είχαν και δοκάρι, απέναντι στο συγκρότημα της Μεσσηνίας, που δε θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρόσφατου παρελθόντος.

Αυτό το «ξέσπασμα», ακόμα και από… στατιστικής άποψης, θεωρείται απολύτως δεδομένο, καθώς η ομάδα του Θ. Βουκελάτου είχε να κερδίσει από την 9η αγωνιστική και το 3-0 επί του Αστέρα Αρφαρών, οπότε λογικό ήταν να έρθεί κάποια στιγμή και η... λύτρωση, ιδίως τώρα που ακολουθεί βαρύτατο πρόγραμμα για τους Πρωταθλητές (εκτός με Αχαϊκή, Μολάους, εντός με Εράνη, Τελικός Κυπέλλου κ.λπ. μέσα στο αμέσως επόμενο διάστημα). Για να δούμε τι θα δούμε στη συνέχεια…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’: Σουτ του Κλειτογιάννη, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό του Πεταλιδίου, ξεγελάει τον Καλλιντέρη ο οποίος πάντως αποκρούει ασθενώς και από κοντά ο Πιπινίκας παίρνει το ριμπάουντ και με προβολή κάνει το 1-0.

13’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ξαρχάκου, απέκρουσε με τα πόδια ο έμπειρος Μαράτος.

24’: Ο Πιπινίκας έφυγε σαν «σφαίρα» πίσω από το κέντρο του γηπέδου, και… καλπάζοντας αφήνει πίσω του τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, βρέθηκε απέναντι από τον Καλλιντέρη και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

28’: Αφηνιασμένοι οι παίκτες της Λειβαθούς, βγαίνουν και πάλι στην επίθεση, σέντρα του Μαρίνη από αριστερά, ο Ξυπολιάς πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Καλλιντέρης με υπερένταση σώζει την εστία του.

39’: Ιδανική αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Μαρίνης πασάρει αριστερά στον Παπαϊωάννου, που με ένα σόλο «αδειάζει» τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό αριστερό σουτ γράφει το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

47’: Με το «καλημέρα» του Β’ μέρους, δοκάρι για τη Λειβαθώ σε κοντινή κεφαλιά του Πιπινίκα.

54’: Δυνατό σουτ του Γρηγοριάδη με καλές προϋποθέσεις μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Πεταλιδίου, λίγο άουτ η μπάλα.

72’: Πάσα του Πιπινίκα στον Μπαζάρογλου, αυτός κάνει το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

76’: Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ηλιόπουλου, η μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Μαράτου.

86’: Δυνατό εξαιρετικό σουτ του Μπαζάρογλου έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Καλλιντέρης δεν μπορεί ν΄’ αντιδράσει… 4-0!

89’:Ο Χρ. Σίδερης μπήκε ευδιάθετος στο παιχνίδι, και με ατομική προσπάθεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Καλλιντέρη και με αριστερό πλασέ ολοκλήρωσε το χορό των γκολ για τη Λειβαθώ… 5-0!

90’+: Το γκολ της τιμής για την ομάδα της Μεσσηνίας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σώκαλη, που διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ο Διαιτητής Μαρκής του Συνδέσμου Αργολίδας, πέρασε… απαρατήρητος.

Λειβαθώ (Θ. Βουκελάτος): Μαράτος, Παπαϊωάννου (69’ Μπαζάρογλου), Πιπινίκας, Ξυπολιάς, Μαρίνης (75’ Βουκελάτος), Γρηγοριάδης, Κλειτογιάννης, Μπλιάμπτης, Λούλουδας, Βαλλιανάτος (86’ Σίδερης).

Απόλλων Πεταλιδίου (Σπ. Τσίκινης): Καλλιντέρης, Παπαγεωργίου, Αρβανίτης, Παναγιωτόπουλος (37’ Καζικάκος), Ηλιόπουλος, Σώκαλης, Πιχιγιόνι (57’ Ανδρουτσόπουλος), Πανουσάκης, Βαβαρούτσος, Αράπογλου, Ξαρχάκος (46’ Κωνσταντόπουλος).

- Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής του 6ου Ομίλου της Δ’ Εθνικής Κατηγορίας: Τέλος Αγρας – Α.Ε. Σπάρτης 3-0, Ζαβλάνι – Αχαϊκή 0-1, Τσιλιβή – Ζάκυνθος 1-4, Πανηλειακός – Π.Α.Ο. Βάρδας 4-0, Αστέρας Αμαλιάδας – Αστέρας Αρφαρών 1-1, Αχιλλέας Καμαρών – Εράνη Φιλιατρών 3-1, Ατρόμητος Λάππα – Δάφνη Ανδραβίδας 1-2, Μολαϊκός – Μιλτιάδης 3-0 ά.α.

ΠΗΓΗ:ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:Φ.ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ